Martina Komínková

Divadlo

Martina Komínková

Multižánrový projekt Prorok větru, vypráví příběh o proroku Nátanovi a je vůbec prvním hudebním zpracováním stejnojmenné novely spisovatele S. Biavaschiho. Autorkou projektu, hudby a hlavní protagonistkou je Martina Komínková.

Díky částečné hudební improvizaci bude každé představení naprosto unikátní. Hudba, v živém provedení Martiny, je komponována v souladu s vybranými texty novely. Během představení bude Martina používat celou řadu fléten, zpěv, ale také netradiční nástroje jako například zvonkohru Koshi. Kromě zmíněné improvizace využívá i hudební techniku a efekty Delay. Úryvky z Proroka větru zazní prostřednictvím uměleckého přednesu ze záznamu. Vybrané texty vycházejí z každodenních zkušeností a pocitů běžného člověka. Obsahem by se tak mohly dotknout všech, i když každ é ho asi trošku jinak.

Úvodem bude představen příběh proroka Nátana, který bojoval se ztrátou inspirace a smyslu svého poslání. První části příběhu tak dominují tři temné elementy: Bolest, Mraky a Zapomnění. Ve druhé části se však vše v dobré obrátí, Nátan prozře a temnotu vystřídá Poznání, Pravda a Svoboda. Atmosféru celého příběhu dotvářejí jednotlivé videoprojekce.

Martina je flétnistka a pedagožka, kterou v hudebním světě baví vytváření něčeho nového vlastního spíše než pouhé reprodukování skladeb ostatních. Na zobcovou flétnu hrála od dětství a po dokončení studia příčné flétny na Konzervatoři Brno se jí začala věnovat profesionálně. Zobcovou flétnu dále studovala na univerzitách v Brně, Hamburku, Krakowě a Linci. 

Věnuje se koncertní činnosti převážně s dalšími hudebníky (flétnové kvarteto Flautas de Colores, s bajanem v Duettu nuovu, s orchestrem Czech Virtuosi a dalšími). A již téměř 20 let předává své bohaté zkušenosti dalším hudebníkům z řad studentů i pedagogů.

V roce 2014 natočila s kvartetem Flautas de Colores úspěšné album, které mělo velký ohlas u nás i v zahraničí.

V poslední době se zaměřuje na techniku improvizace v minimalistickém stylu za pomocí efektů Delay a právě tuto techniku předvede mimo jiné ve svém program u Prorok větru.

Realizaci tohoto projektu zaštiťuje neziskový spolek Hudba v nás.